Listeleme Kuralları

Alışveriş Burada'nın güvenle ve keyifle alışveriş yapılan bir platform olarak kalabilmesi için aşağıda belirtilen Listeleme Kuralları'na dikkat etmelisiniz. Genel kurallarla ilgili Şartlar & Koşullar sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Alışveriş Burada'nın kurallarını ihlal eden listelemelerin sonucunda, "uyarılabilirsiniz, kuralları ihlal eden tüm listelemeleriniz bitirilebilir, kural ihlallerinin devamı halinde ise üyeliğiniz iptal edilebilir." 

Önemli: Ürününüzü Alışveriş Burada'da listelemeden önce Yasaklı ürünler bölümünü incelemelisiniz. 

Ürün seçmeli listeleme

Bir ürün sayfasında, sadece satışa çıkarılan o ürünün tanıtımı ve satışı yapılabilir. Bunun yanı sıra başka ürün seçenekleri de sunularak tanıtım ve satış girişimi yapılamaz.

Dolaylı satış listelemeleri

Satıcı, listelediği ürünü Alışveriş Burada harici başka bir kanaldan satmak için bilgi (kendi web adresini, fiziksel dükkan adresini, e-posta adresini, telefon numarasını, icq, skype veya messenger irtibat bilgilerini v.s.) satmak için bilgi veremez. Satıcı ürün açıklamalarında kapıda ödeme seçeneği sunamaz. Kullanıcılar arasındaki iletişim ve ticaret Alışveriş Burada üzerinden gerçekleştirilir. Yukarıda sıralanan araçların ve bilgilerin ürün açıklamalarında yer alması yasaktır.

Ürün arıyorum ilanları

Alışveriş Burada'da alıcılar veya satıcılar, aradıkları bir ürünü ilan etmek veya ellerinde bulunan bir ürünü takas yapmak için listeleme yapamazlar.

Aynı tip ürün listelemeleriyle kategorilerde kümelenme yapmak

Tüm özellikleri aynı olan ve dolayısıyla çoklu satışı yapılabilecek nitelikteki bir ürünün, tekil satış olarak 1 adetten fazla sayıda listelenmesi yasaktır. 

Örneğin; Elinde 100 adet aynı kulaklıktan olan bir satıcının, bu ürünü çoklu satış açarak tek bir ürün sayfasında 100 adet olarak listelemesi gerekir. Her kulaklık için ayrı ayrı ve art arda listeleme yapamaz. Yapılan bu tür satış girişimleri, Alışveriş Burada tarafından tek bir listelemeye indirilebilir (çoklu satış haline çevrilebilir) veya tüm satışları iptal edebilir.

Ürünle ilgisi olmayan kelimeler kullanmak

Satıcıların, sadece ürünlerine dikkat çekmek, kelime arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmek için sattıkları ürünle ilgisi olmayan kelimelerle, marka veya model isimleri kullanması, yanıltıcı bilgiler vermesi yasaktır.

Ürün açıklamalarında uygun olmayan içeriklere yer verilmesi

Ürünlere ilişkin reklam ve ilanlarda, ürünleri almak isteyen kullanıcıları yanıltıcı, aldatıcı, yanlış, eksik ve kamu sağlığını bozucu nitelikte bilgiler içermesi ve özellikle hastalık olarak kabul edilen ve tedavi edilmesi gereken rahatsızlıkları önlediği, tedavi ettiği yada tedavisine yardımcı olduğu, hastalıkları iyileştirdiği, ağrı giderdiği ve/veya ilaç niteliğinde olduğu şeklindeki beyanlara yer verilmesi yasaktır.

Yine, takviye edici gıda veya kozmetik ürün adı altında kilo vermeye veya kilo aldırmaya yardımcı olduğu, yağ yaktığı, saç çıkarttığı veya zeka ve beyin geliştirdiği şeklinde veya buna benzer tedavi etkinliği kanıtlanmamış methodların açıklandığı beyanlara yer verilmesi yasakttır. Örneğin, gıda takviyesi niteliğinde bir ürünün ağrıyı giderir veya kilo vermeye yardımcı olur gibi ibarelerin ürün listeleme sayfasında kullanılmaması gerekir.

Hatalı kategoride listeleme

Alışveriş Burada'da her ürün için uygun bir kategori bulunmayabilir. Ancak, ürünün en uygun kategoride listelenmesi zorunludur. Satıcı, satışa arz ettiği Ürün'ü/ürünler'i gerek Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ve bu Kanun uyarınca düzenlenen Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik hükümlerine gerekse Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun veya diğer ilgili mevzuat hükümlerini dikkate alarak uygun ve doğru kategoride listelemekle;  ürünle ilgisi olmayan kelimeleri kullanmamakla  ve Tüketici aldatıcı, yanıltıcı ve yanlış  beyanlarda bulunmamakla yükümlüdür. 

Satıcı'nın, gerek Satıcı Üyelik Sözleşmesi'ne gerek Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ve bu Kanun uyarınca düzenlenen Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik hükümlerine gerekse Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine veya diğer ilgili mevzuat hükümlerine aykırı olarak listelemesi nedeniyle Alışveriş Burada'nın maruz kalabileceği idari yaptırımlar ve cezalar dahil her türlü zarar ve ziyandan Satıcı bizzat sorumludur.

Alışveriş Burada tarafından Satıcı'nın Ürün'ü/ürünler'i yanlış kategorilendirdiğinin veya Ürün/Ürünlerle ilgili olarak aldatıcı, eksik, yanıltıcı bilgi ve/veya kelimeler verdiğinin tespit edilmesi halinde, Alışveriş Burada bu Ürün'ü/Ürünler'i siteden kaldırma hakkına sahiptir. Alışveriş Burada'nın söz konusu Ürün'ü/Ürünler'i siteden kaldırması nedeniyle Satıcı'nın Alışveriş Burada'dan zarar ve ziyan talep etmesi söz konusu değildir

 
Alışveriş Burada, ürünlerin doğru kategoride listelenmesini sağlamak ve/veya kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla, Satıcıların listeleme sırasında sağladığı başlıklar üzerinde değişiklik yapabilir.  Ancak, Alışveriş Burada tarafından değişiklik yapılması beklenmeksizin, Satıcıların ürünleri doğru kategoride listelemesi ve başlık bilgisini doğru bir biçimde bildirmesi beklenmektedir.  Alışveriş Burada’nın bu kapsamda yapabileceği değişiklik yalnızca ürünlerin başlık kısmına ilişkin olup, Satıcıların sağlamış oldukları içeriklerden ve ürünlerden ötürü ilgili mevzuat kapsamındaki sorumlulukları devam etmektedir.

Ürün açıklamalarında link kullanılması

Alışveriş Burada'da satıcılar ürün açıklamalarına aşağıdaki linkleri ekleyebilirler. 

  • Satışa konulan ürünle ilgili ek açıklamaların olduğu sayfaya verilecek bir link 
  • Satılan ürünün fotoğraflarına gidecek linkler 
  • Satıcının Alışveriş Burada'da satışta olan diğer ürünlerine giden linkler 
  • Satıcının Alışveriş Burada'daki kullanıcı profilini gösteren bir link. 

Bu linklerde logo kullanılacaksa, ölçüleri 90x40 pikselden büyük, flash formatında veya başka hareketli görüntü formatında olamaz. 
Bu linkler haricinde, başka ticaret sitelerinin veya ticari içerik sitelerinin linkleri ürün sayfalarında yer alamaz. 

Kullanılması yasak olan linklere örnekler: 

  • Mal ve hizmet alan, satan veya ticaretini yapan sitelerle, içinde bu tür hizmet veren içerik sitelerine verilecek linkler 
  • Alışveriş Burada dışında ticaret yapılmasını öneren veya Alışveriş Burada kullanıcılarına doğrudan satış yapmayı amaçlayan sitelere olan linkler 
  • Alışveriş Burada'da satışı yasak olan ürünlerin satışını yapan web sitelerine veya sayfalarına verilen linkler 
  • Alışveriş Burada kullanıcı bilgisi ve şifresini sorgulayan sitelere verilen linkler.

Fotoğraf veya açıklama çalınması

Ürün listelerken benzer ürünleri satan kullanıcıların ürün fotoğraflarını ve ürün açıklamalarında yazdığı ifadeleri kullanmak yasaktır. Alışveriş Burada, uyarılar doğrultusunda veya kendi tespit ettiği durumlarda, fotoğraf veya açıklamanın "kopyalandığını veya kopyalanmadığını" ilk görüşte aldığı izlenime göre karar verir. Eğer ürün fotoğrafları veya açıklamalardaki benzerlik, "kopyalanma" niteliği taşıyorsa, Alışveriş Burada kopyalamayı yapan kullanıcının ürününü veya üyeliğini sonlandırabilir.

Bir satıcı, sattığı ürünün fotoğraf ve detaylarını, üretici firmasının web sayfasından aldıysa, başka bir kullanıcının aynı açıklama ve fotoğrafları kullanması durumunda kendi içeriği ile ilgili "hak iddia" edemez. Alışveriş Burada'nın baz aldığı kriter "içeriktir", içeriğin sunuluş şekli (renkler, yazı karakterleri vb.) değildir.

Genel ahlak kurallarının aşılması

Ürün başlıkları ve açıklamaları gibi halka açık alanlarda küfürlü ve argo kelimeler kullanmak yasaktır. Ayrıca başka satıcı veya satıcıları, onların ürünlerini kötülemek, karalamak, satıcıya veya satıcılara hakaret etmek de yasaktır.

Özel satış listelemeleri
Bir kullanıcı adına yapılan özel satışlarda, ürünün niteliği mutlaka ürün açıklamasında belirtilmelidir.